Czy noszenie kapelusza przyspiesza łysienie? Aby ukryć zakola, wielu mężczyzn nosi zwykłą zimową czapkę lub czapkę z daszkiem, lub (jeśli pogoda na to pozwala) kapelusz. Mit o wypadaniu włosów przez kapelusze jest tak zakorzeniony w społeczeństwie, i prawie każdy w to wierzy. Jednak żadne z wymienionych akcesoriów nie jest jedynym wyzwalaczem tego, że zaczyna się łysieć. Główną przyczyną wypadania włosów „są geny” – no niestety, noszenie czapki czy jej brak nie wpłynie znacznie na to, że włosy przestaną wypadać.

Napięcie skóry głowy podczas noszenia czapek

Jednak pewne czynniki mogą przyczynić się do postępu wypadania włosów. Zdaniem ekspertów mocne ściskanie włosów (np. w koński ogon lub bardzo ciasny kok) przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ może prowadzić do napięcia mieszków włosowych. Jeśli to napięcie i uczucie ciągnięcia utrzymywane jest przez lata to może powodować wypadanie włosów.

Czy czapki mogą aż tak napiąć i ciągnąć mieszki włosowe?

Jest raczej mało prawdopodobne, aby czapki dla chłopców (zimowe, jesienne wiosenne), czapki z daszkiem lub kaptury wywołały taki stan napięcia na głowie. Niemniej, jednak jeśli po ich założeniu zauważysz ślady na skórze głowy, powinieneś pomyśleć o dodatkach, które pasują luźniej. Jeśli ktoś nosi czapkę bardzo ciasno (na przykład taką, która jest za mała i bardzo obciska) przez długi czas – codziennie, przez miesiące lub lata – może uszkodzić włosy. A to z kolei może sprzyjać ich wypadaniu.

Czapki reklamowe z daszkiem, czapki zimowe, czapka - męska, damska, dla dzieci

Obcisłe czapki mogą również prowadzić do podrażnienia lub zapalenia mieszków włosowych. Co samo w sobie nie jest przyczyną wypadania włosów, ale prawdopodobnie czynnikiem wpływającym na pogarszanie się tego stanu.

Tkanina i materiały, które nosisz na głowie, mogą również wpływać na teksturę włosów. Niektóre zawarte w nich barwniki mogą na przykład prowadzić do wypadania włosów. Jeśli czapka wywołuje reakcję alergiczną na skórze głowy, może powodować wypadanie włosów z powodu stanu zapalnego. Jeśli ktoś już łysieje (z powodu innych czynników, takich jak wspomniana predyspozycja genetyczna), utrata włosów spowodowana stanem zapalnym może przyspieszyć ten proces.

W bardzo rzadkich przypadkach noszenie czapek w związku z potem może również stanowić problem. Ponadto sole zawarte w pocie podrażniają skórę.

Ochrona zamiast krzywdy - warto nosić dopasowaną czapkę dla ochrony przed zimnem

Zasadniczo eksperci dają jasno do zrozumienia - można powiedzieć, że kapelusze nie powodują łysienia.

Co czapki robią najbardziej niezawodnie? Chronią skórę głowy i twarz przed promieniowaniem UV, które może prowadzić do raka skóry. Zdaniem ekspertów ta zaleta przewyższa wszelkie wyobrażalne wady. Dodatkowo ochronią Cię przed zimnem i przeziębieniem! Sprawdź nasze czapki!