Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego czapki zimowe mają na sobie pompony? To prawda, że ​​są modne, ale w historii miewały poważniejsze cele niż dekoracyjne. Czapki zimowe są dostępne we wszystkich rozmiarach, kształtach i kolorach, ale wiele z nich ma na wierzchu znajomy pompon. Producent czapek zimowych i reklamowych, który nie miałby w ofercie modelu z pomponem, nie utrzymałby się długo na rynku.

Czapki zimowe i pompony to zgrana para od dawna

Czapki zimowe istnieją od tak dawna, jak ludzie potrzebowali, aby utrzymać głowę w cieple. Te urocze, miękkie, puszyste pompony umieszczone na wierzchu to podstawowa cecha mody, która przetrwała próbę czasu. Chociaż te urocze kule dodają nieco modnego charakteru naszej zimowej garderobie, mają też sporą historię i w pewnym momencie mogły służyć naprawdę ważnym celom.

Więcej niż urocza kula tkaniny

Dziś pompon na czubku naszej zimowej czapki służy bardziej jako kosmetyk lub element mody, ale historia wskazuje, że istnieje od wieków, z licznymi teoriami na temat tego, jak powstał ten dodatek, z których niektóre mogą Cię zaskoczyć. Słowo „pom-pom” wydaje się pochodzić od francuskiego słowa, które oznacza „mała kulka materiału”. Historycy jednak datują pojawiające się pompony na kapeluszach już w 790 r. w Skandynawi, w epoce Wikingów.

Prometeusz wykradł ogień, a Freyr dał ludzkości… pompon

Mitologiczny nordycki bóg Freyr, władca pokoju i płodności, deszczu i słońca jest przedstawiony w nakryciu głowy z pomponem. Mała statuetka Freyra w kapeluszu lub hełmie z pomponem została odkryta na małej farmie w Szwecji w 1904 roku. Odkrycie to sugeruje możliwy religijny lub kulturowy element pomponów. Tak czy inaczej, oznacza to, że pompony przywdziewają głowy od dłuższego czasu.

Pompony były stosowane w wojsku i w Kościele

O tym, że pompony miały też militarne czy oficjalne znaczenie, świadczą niektóre fakty historyczne:

  • piechota Napoleona nosiła wełniane bombki, aby wskazać, do którego pułku należała,
  • węgierskie pułki kalwarii i pułki szkockich Highland również stosowały pompony, aby pomóc sobie w rozróżnianiu rangi,
  • w XVIII wieku miękki beret zwieńczony pomponem stał się najłatwiejszym do zidentyfikowania szkockim elementem garderoby,
  • w Rzymie duchowni rzymskokatoliccy od wieków nosili czapki z pomponem, zwane biretami, różniące się kolorami, aby wskazać ich rangę i zawód,
  • w Ameryce Południowej tradycyjne stroje zarówno mężczyzn, jak i kobiet ozdobiono pomponami w różnych kolorach, sygnalizując ich stan cywilny,
  • francuscy marynarze dokładali je do czapek, żeby nie walić głową w niskie sufity statku, gdy woda stanie się wzburzona.

Popularność pomponów w czapkach damskich

Podczas Wielkiego Kryzysu moda na pompony rozkwitła dla zwykłych ludzi, stając się popularnym dodatkiem do odzieży. Ich wzrost był prawdopodobnie przypisywany niedrogiemu sposobowi dodawania dodatków i upiększania odzieży. W latach 60-tych celebryci, tacy jak zmarły Michael Nesmith z Monkees, również pomogli spopularyzować wełnianą czapkę zwieńczoną pomponami. Nesmith często nosił kapelusz z pomponem w programie telewizyjnym zespołu, co dodatkowo czyniło go głównym elementem ubioru. Obecnie na czapkach zimowych często widuje się pompony w różnych kolorach, rozmiarach i materiałach. Podczas gdy staliśmy się kreatywni w projektowaniu, obecnie bardzo rzadko oznaczają coś więcej niż poczucie mody, dodając trochę pikanterii czy figlarności do Twojego zimowego zestawu.

A czy Twoja ulubiona czapka ma pompon?

Być może po prostu nie lubisz pomponów. Nie ma w tym nic złego, nie każdy musi mieć taki sam gust. Jeśli jednak chciałbyś nieco poeksperymentować z modą – czapka zimowa z pomponem to dobry początek. To także dobry początek dla dziewiarzy czy osób, które chciałyby zrobić swoją własną czapkę, np. na drutach. Pompon spoi stylistycznie i konstrukcyjnie czapkę, a do tego ukryje mankamenty wynikające z małego doświadczenia. Tak czy inaczej, pompony są fajne i jeśli czapka je ma – widocznie ma je po coś!