Czapki zimowe są fajne, zwłaszcza jeśli dostarcza je dobry producent czapek. Dziś możesz przebierać w mnogości kolorów, rozmiarów, materiałów i innych walorów estetycznych czapek zimowych. Te jednak w naszych szerokościach geograficznych nosi się od wieków. Niektórzy zakładają je profilaktycznie, inni instynktownie w obawie przed zimnem. Okazuje się, że ich noszenie jest tyleż prozaiczne co po prostu korzystne dla zdrowia. Oto dlaczego.
Czapki zimowe chronią przed utratą ciepła
Utrzymywanie stałej ciepłoty ciała jest ważne, gdyż chroni to nas przed hipotermią i odmrożeniami. Łatwo możemy je stracić poprzez pocenie się, przewodzenie, promieniowanie i konwekcję. Aby lepiej to zrozumieć, musimy najpierw dowiedzieć się, jak nasze ciała tracą ciepło.
Pocenie się
Gdy się pocimy, tracimy ciepłotę ciała. Ten proces może następować także w zimie, pod grubą kurtką. Jeśli pot zbyt długo zalega na naszej skórze, cała ta wilgoć zaczyna pobierać dodatkowe ciepło. Kiedy Twoje ciało traci ciepło w niskich temperaturach, zaczynasz cierpieć na hipotermię. O tym zresztą szerzej nieco powiemy za chwilę.
Nosząc czapkę z materiału odprowadzającego wilgoć, zapobiegasz działaniu potu z głowy. Czapka odprowadzająca wilgoć, na przykład wykonana z wełny merynosów lub materiału syntetycznego, zapewni suchą głowę. Kiedy jesteś suchy, jest Ci ciepło!
Przewodzenie ciepła na zimne przedmioty
W procesie przewodzenia tracimy również ciepłotę ciała. Przewodzenie występuje, gdy Twoje ciało dotyka powierzchni lub przedmiotu zimniejszego niż Twoja temperatura. Kiedy tak się dzieje, ciepło Twojego ciała jest przekazywane do chłodniejszego obiektu. Znasz to z lekcji fizyki.
Jeśli leżysz na śniegu lub wykonujesz aktywność, w której Twoja głowa może zetknąć się z zimną, mokrą powierzchnią, stracisz ciepłotę ciała. Czapka z wodoodporną warstwą zewnętrzną zapobiegnie utracie cennego ciepła na rzecz śniegu lub lodu.
Konwekcja i promieniowanie
Dodatkowo konwekcja następuje, gdy wiatr szybko odbiera ciepło ciała. Nosząc damską czapkę zimową, jesteś lepiej chroniona. Wreszcie nawet powietrze odbiera ciepło naszemu ciału, gdy jesteśmy w otoczeniu mroźnych temperatur. Głowa dosłownie wypuszcza parę po długim dniu na śniegu.
Zapobieganie hipotermii
Co roku wiele osób umiera z powodu hipotermii. W większości przypadków temu poważnemu schorzeniu można zapobiec. Często słyszy się, że ratownicy przypisują przypadki hipotermii ubraniu, którego ofiara nie miała na sobie.
Nie mamy dużo włosów do ocieplenia naszego ciała, więc musimy stworzyć tę izolację różnymi warstwami ubrań. Oznacza to, że musimy zakryć nasze ciało od stóp do głów, aby zachować ciepło i pozostać przy życiu.
Noszenie czapki zimowej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciepła w chłodne dni. Nasze ciała najlepiej funkcjonują w temperaturze 36.6 C. W tej temperaturze ludzkie organy życiowe robią to, co powinny:
- mózg jest w pełnej gotowości,
- serce pompuje ciepłą krew do całego ciała,
- płuca oddychają świeżym powietrzem!
Jednak gdy nasza temperatura spadnie, ciało zaczyna drżeć i wchodzić w początkowe etapy hipotermii. Gdyby w naszym ciele był alarm przeciwpożarowy, byłby to czas, w którym zostałby aktywowany. Ale zamiast alarmu mamy tylko subtelne oznaki i objawy, które pojawiają się tak stopniowo, że możesz nawet ich nie zauważyć, dopóki nie będzie za późno. Oznaki hipotermii obejmują:
- dreszcze,
- niewyraźną mowę,
- splątanie,
- skrajną senność.
Co ciekawe, aby doszło do hipotermii, nie muszą być to temperatury poniżej zera.
Zapobieganie odmrożeniom
Noszenie czapki zimowej zmniejsza ryzyko odmrożeń. Odmrożenie to stan chorobowy, w którym odsłonięta tkanka krystalizuje się i zamarza – dosłownie. Odmrożenia najczęściej dotyka dłoni, palców, stóp, stóp, uszu, nosa i policzków.
Kiedy na zewnątrz jest naprawdę zimno, nasze ciało ma tendencję do skupiania ciepła na wnętrzu, aby utrzymać ciepłotę ważnych narządów. Oznacza to, że to od Ciebie zależy, czy Twoje dłonie, stopy i głowa będą ciepłe. Noszenie czapki zapewni zakrycie uszu i zmniejszy ryzyko odmrożenia tych płatów skóry. W rzeczywistości wiele osób często z jakiegoś powodu zapomina o zakryciu uszu. Uszy są wyjątkowo podatne na odmrożenia. Kupując czapkę, upewnij się, że pasuje i zakrywa uszy. Obecnie na rynku jest wiele modeli, które mają klapki i dobrze przylegają do uszu. Jeśli czapka nie jest w Twoim stylu, zawsze możesz wybrać ocieplacze na uszy lub zimową opaskę, która owija się wokół głowy i zakrywa uszy.