Personalizowane markowe czapki świetnie nadają się na prezenty i do noszenia przez personel lub pracowników. Podobnie jak gotowe ubrania, które znajdziesz w sklepie. Jednak wykonane z „tradycyjnych” materiałów mogą być nieprzyjazne dla środowiska. Radzimy, aby wybierać towary od ekologicznego producenta czapek reklamowych, który stosuje zasady etycznej mody. Oto, co musisz wiedzieć o ekologicznych czapkach i jak wybrać odpowiednią dla swojego spersonalizowanego asortymentu.
Co sprawia, że czapka jest ekologiczna?
Taka czapka jest wykonana z naturalnych (niesyntetycznych) materiałów oraz takich, które są uprawiane w naturalnych warunkach, w oparciu o odnawialne procesy. Oto kilka przykładów.
Bawełna organiczna
Zwykła bawełna jest popularnym włóknem naturalnym w przemyśle tekstylnym, ponieważ zapewnia oddychalność i miękką teksturę w swoich tkaninach. Jednak w tradycyjnych uprawach bawełny często stosuje się duże zużycie wody i pestycydy, co sprawia, że standardowa bawełna nie jest przyjazna dla środowiska. Bawełna organiczna jest uprawiana bez pestycydów i nawozów chemicznych, dzięki czemu gleba wokół roślin bawełny jest żyźniejsza dla przyszłych upraw. Jest również wyższej jakości niż tradycyjna bawełna i nie powoduje alergii ani podrażnień. Bawełna z recyklingu to nowszy produkt na rynku, z którego chętnie korzystamy.
Poliester z recyklingu
Poliester to wytrzymała tkanina popularna w odzieży. Nie ulega jednak biodegradacji i zużywa duże ilości energii i zasobów. Zamiast tego, poliester z recyklingu jest wytwarzany ze starych plastikowych butelek, które są mielone, topione i przędzone na włókna, tworząc tkaninę o nazwie rPET, która jest bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjny poliester. Podczas produkcji zużywa się o 45% mniej energii niż przy tradycyjnym poliestrze. Nie jest zależny od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak olej. W rezultacie powoduje również mniejszą emisję CO2 w porównaniu ze zwykłym poliestrem.
Jak ocenia się „etyczność” czapek?
Wiele produktów twierdzi, że są przyjazne dla środowiska, wegańskie lub zrównoważone, ale nie zawsze tak jest. Technologia śledzenia cyfrowego pomaga producentom udowodnić ich deklarację dotyczącą zrównoważonego rozwoju. Możliwość śledzenia pochodzenia tkanin pomaga upewnić się, że kupujesz właściwe produkty. Wiele produktów odzieżowych i tekstylnych, w tym ekologicznych czapek i szalików damskich, posiada certyfikat systemu śledzenia AWARE™. Ten system skanuje i uwierzytelnia przędzę z recyklingu, aby upewnić się, że włókna są obecne w produktach końcowych. Podobne świadectwo daje certyfikat OEKO-TEX 100.
Jak sprawdzić historię swojej nowej czapki?
Aby zweryfikować pochodzenie swoich markowych czapek, możesz zeskanować kod kreskowy lub kody QR na metce. Podpowie Ci, w jaki sposób Twój produkt jest ekologiczny, zrównoważony i etycznie wykonany, umożliwiając odbiorcom sprawdzenie i weryfikację trwałości Twojego towaru.
Co sprawia, że czapka jest etyczna?
Gdy już wiesz, że etyczna czapka jest wykonany z trwałych materiałów i procesów, przyjrzyj się bliżej ich procesom produkcyjnym oraz temu, jak traktują swoich pracowników i środowisko, aby zobaczyć, jak etyczna jest firma. Czapki wykonane etycznie to takie, które są produkowane przez firmy, które zmniejszają negatywny wpływ ich działalności na ludzi, zwierzęta i środowisko. Chodzi o wybór firm, które dbają o swoich pracowników (poprzez zapewnienie uczciwych warunków pracy i płac) oraz ich wpływ na środowisko. Oto dwa przyjazne dla środowiska procesy produkcyjne.
Technologia e-barwnika (e-dye)
Ten proces, znany również jako „barwienie domieszkowe”, barwi tkaniny znacznie mniejszą ilością wody. Tradycyjne barwienie tekstyliów zużywa 100-150 litrów wody na 1kg tekstyliów. Technologia E-dye zużywa tylko około 11 litrów wody. W tym procesie kolorowe pigmenty są nakładane bezpośrednio na roztwór stopionego tworzywa sztucznego przed wytworzeniem włókna (tradycyjne procesy barwników już utkanych tkanin). Dzięki temu kolor staje się częścią nowej, mocniejszej przędzy i jest mniej podatny na utratę koloru podczas prania.
Ten proces oznacza:
- 54-67% mniej energii,
- 99% mniej wody,
- 35-64% mniej odpadów,
- 13-20% mniej CO2.
Stosowanie tkaniny Polylana
Włókna Polylana są podobne do zwykłych włókien akrylowych i wełnianych w odzieży i czapkach. Stanowią ich ulepszoną, etyczną wersję. Porównując wpływ produkcji 1 kg Polyany z akrylem, Polyana wykorzystuje:
- 76% mniej energii,
- 85% mniej wody,
- 76% mniej odpadów,
- 19% mniej CO2,
- 32% mniej uwalniania błonnika.
Jak zatem wybrać etycznego producenta czapek?
Jak widzisz, etyczne czapki to takie, które powstają w sposób możliwie najlepszy dla środowiska i z poszanowaniem praw osób je wytwarzających. O tym świadczą certyfikaty oraz użyte materiały i technologie produkcji. Naszym zdaniem, tylko taki etyczny producent czapek powinien zasługiwać na Twoją uwagę.