Czyli czym chronić głowę, aby nie odmrozić sobie uszu na złość babci. Krótki przegląd materiałów na czapki zimowe.
Jakie materiały stosuje się do produkcji czapek zimowych?
Producent czapek często wypuszcza czapki zimowe dla dorosłych w tylko jednym rozmiarze. Jest tak, ponieważ materiał użyty do produkcji wielu ciepłych czapek jest rozciągliwy i dopasuje się do różnych rozmiarów głowy.
Dobrej jakości czapka zimowa powinna utrzymywać głowę w cieple i zapewniać ochronę uszu, szyi i twarzy, gdy pogoda jest szczególnie mroźna. Damskie czapki zimowe powinny być miękkie i wygodne, a materiał powinien również pomagać w utrzymaniu ciepła ciała bez powodowania pocenia się. Wszystkie popularne materiały na czapki zimowe mają swoje zalety, a także swoje najlepsze zastosowania. Gruba przędza jest podstawą wielu czapek, ponieważ jest elastyczna i zapewnia grubszy, izolujący efekt.
Bawełna w produkcji czapek
Bawełna, która jest całkowicie naturalnym włóknem, jest lekka i oddycha, odprowadzając wilgoć z dala od głowy użytkownika. Bawełna jest często używana w podszewkach czapek zimowych lub w połączeniu z innymi włóknami, aby zwiększyć jej zdolność do zatrzymywania ciepła.
Dla tych, którzy lubią warstwowe nakrycia głowy, cienka bawełniana czapka zakładana pod grubszą czapkę z dzianiny dodaje komfortu. Zwykła bawełniana czapka zimowa może z powodzeniem wystarczać w np.: warsztacie lub garażu wolnym od przeciągów – zwłaszcza jeśli jest używany grzejnik, który pomaga złagodzić chłód. Większość bawełnianych czapek można też bez obaw prać.
Filc i czapki
Materiał filcowy do produkcji czapek (np. kapelusze kowbojskie i czapki typu Girl Scout), jest częściej używany w czapkach o zastosowaniu modowym niż do tych, które są szyte wyłącznie dla zachowania ciepła. Filc jest wytwarzany przez sprasowanie włókien, a nie tkanie ich. Podczas dojazdów do biura filcowy kapelusz zapewnia pewną ochronę, jednocześnie zapewniając styl. Nie należy jednak wrzucać filcowego kapelusza do pralki — zwykle konieczne jest skorzystanie z pralni chemicznej.
Polar - bardzo wygodne i ciepłe czapki
Wykonany z włókien naturalnych, takich jak wełna, lub włókien syntetycznych - poliester i akryl, polar to gruba i miękka tkanina o grubym włosiu. Materiał polarowy jest popularnym wyborem na ciepłe czapki i kominy zimowe dziecięce, ponieważ rozciąga się, aby dopasować się do głowy i jest wystarczająco gruby, aby zatrzymać ciepło ciała. W zależności od rodzaju włókien użytych do wykonania tkaniny, czapki polarowe można prać.
Wełna i klasyczne zimowe ciepłe czapki
Inny produkt naturalny, wełna, pochodzi z sierści lub futra zwierząt, w tym między innymi owiec, kóz i królików. Naturalne białko obecne w prawdziwej wełnie zapewnia ciepło i izolację, dzięki czemu jest najlepszym wyborem na ciepłe zimowe ubrania, w tym czapki. Wełna jest często łączona z innymi włóknami, aby dodać jedwabistości i elastyczności. Co ważne, czapki wełniane zwykle wymagają czyszczenia chemicznego.
Puch
Czapki zimowe wykonane z puchu należą do najcieplejszych. Pióra znajdujące się na grzbiecie i bokach gęsi są twarde i zbyt sztywne, aby można je było wykorzystać jako wypełnienie kapelusza, ale puch – bardziej miękkie, mniejsze pióra ze spodu ptaka – jest w sam raz. Puchowe czapki często są wykonane z mieszanki nylonu w ciasnym splocie, aby zapobiec przebijaniu się puchowych piór.
Puchowe nakrycia głowy to jedne z najcieplejszych czapek. Są one najlepszą opcją dla tych, którzy mieszkają i pracują w północnych rejonach globu, w tym w Polsce. Niektóre czapki puchowe można prać – wystarczy je jednak jeszcze dokładnie wysuszyć, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.
Futro na czapki
Prawdziwe futro zwierzęce, takie jak królik, norka, a nawet skóra bydlęca, wszystkie zapewniają ciepło, ale mają tendencję do zatrzymywania potu przy głowie i szyi. Dla wielu będzie to jednak granica nie do przeskoczenia z pobudek moralnych. Sztuczne futro, wykonane z połączenia włókien, wygląda jak prawdziwe, ale zwykle lepiej oddycha i jest łatwiejsze do czyszczenia. Prawdziwe futrzane czapki wymagają dodatkowo profesjonalnego czyszczenia.
Który materiał najlepszy na czapki zimowe?
Tak naprawdę najlepszy materiał na czapki zimowe to ten, który sprawdzi się dla danego zastosowania. Jeśli wybierasz po prostu czapkę na spacer czy wyjście do pracy – polecamy bawełnę, akryl, wełnę albo puch. Jeśli zależy Ci na elegancji lub zwróceniu uwagi na siebie – futro lub filc. Okazuje się, że każdy materiał dość dobrze chroni przed zimnem – a to najważniejsza funkcja czapki zimowej. Tobie pozostaje wybór pod względem wygody użytkowania i wyglądu.