OEKO-TEX Standard 100 to niezależny system badań i certyfikacji chroniący przed szkodliwymi substancjami zawartymi w surowcach, produktach pośrednich lub końcowych na wszystkich etapach produkcji. Atest ten posiadają materiały sprawdzone i bezpieczne. O dobór takich materiałów powinien zadbać każdy dobry producent czapek, spodni, tekstyliów i innych tego typu produktów. Co dokładnie oznacza Standard 100 i na co daje gwarancję?

Czym jest certyfikacja STANDARD 100 OEKO-TEX®? Produkcja czapek

STANDARD 100 OEKO-TEX® analizuje niebezpieczne substancje, takie jak metale ciężkie, toksyczne barwniki i substancje rakotwórcze, by upewnić się, że tekstylia, takie jak komplety czapka i szalik damskie, szaliki i zestawy są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Norma dotyczy różnych poziomów produkcji, takich jak:

  • przędze surowe i gotowe,
  • tkaniny i dzianiny, dodatki,
  • nici do szycia czy metki,
  • konfekcja gotowa.

Aby cała odzież mogła być certyfikowana, wszystkie jej elementy muszą posiadać certyfikat STANDARD 100. Katalog kryteriów jest obszerny i jest aktualizowany co najmniej raz w roku o nową wiedzę naukową i wymogi prawne. Międzynarodowe Stowarzyszenie OEKO-TEX, składające się z 17 instytutów badawczych, monitoruje i jest odpowiedzialne za certyfikację. Certyfikat ten wykracza poza branżę modową i dotyczy również materacy, pierza i puchu, pianek i tapicerki.

Skąd się wziął STANDARD 100? Najlepszy producent czapek

Norma została wprowadzona w 1992 roku, ze względu na dbałość o zdrowie konsumentów — zwłaszcza w celu zapobiegania niekorzystnym reakcjom zdrowotnym na tekstylia, czego wtedy się obawiano. Testy opierają się na uwalnianiu szkodliwych substancji z materiału, który musi spełniać uzasadniony katalog kryteriów z ponad 100 indywidualnymi parametrami. Im bliższy kontakt materiału ze skórą, tym wyższe wymagania muszą być spełnione w testach. OEKO-TEX® 100 to najbardziej znany standard OEKO-TEX®, a także jeden z najbardziej akceptowanych i uznawanych certyfikatów na świecie.

Jak wyglądają testy i klasy materiałów?

Standardowe testy 100 można przeprowadzić na pojedynczych komponentach (w tym tekstyliach i lateksie) lub na gotowych produktach, takich jak komplety czapki zimowe i kominy dla dzieci czy czapki reklamowe. W praktyce logo OEKO-TEX Standard 100 oznacza zazwyczaj, że – przykładowo – określony model materaca zawiera przynajmniej część materiału (najczęściej włókno, tkaninę lub lateks), który został przebadany pod kątem szkodliwych substancji i certyfikowany zgodnie ze Standardem 100.

Testy OEKO-TEX pod kątem substancji szkodliwych obejmują substancje nielegalne, substancje regulowane prawnie, znane szkodliwe (ale nie regulowane prawnie) chemikalia oraz parametry dla służby zdrowia. W celu certyfikacji gotowego produktu, Standard 100 wymaga, aby wszystkie elementy bez wyjątku spełniały wymagane kryteria – w tym np.: materiał wierzchni, nici do szycia, podszewki, nadruki i akcesoria nietekstylne (np. guziki, zamki błyskawiczne, nity i tym podobne).

Im bliższy kontakt ze skórą, tym normy ostrzejsze

Standardowe testy 100 zawsze skupiają się na faktycznym wykorzystaniu tkaniny. Im intensywniejszy kontakt produktu ze skórą, tym surowsze muszą być spełnione wymagania ekologiczne dla człowieka. W związku z tym istnieją cztery klasy produktów:

  • Klasa I: Artykuły tekstylne dla niemowląt i małych dzieci do 3 lat (np. ubrania, zabawki, pościel, frotte).
  • Klasa II: Tekstylia stosowane blisko skóry (np. bielizna, pościel, T-shirty).
  • Klasa III: Tekstylia używane z dala od skóry (np. kurtki, płaszcze).
  • Klasa IV: Materiały wyposażenia (np. zasłony, obrusy, materiały obiciowe).

System badań i certyfikacji OEKO-TEX jest wydawany centralnie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testów w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów z siedzibą w Szwajcarii.

Jej członkowie są niezależnymi i akredytowanymi ośrodkami testowania i badań tekstyliów w Europie i Japonii. Co warto podkreślić, OEKO-TEX Standard 100 nie jest wskaźnikiem statusu naturalnego lub organicznego, ani nie odnosi się do produkcji odpowiedzialnej za środowisko lub społecznie (jak to ma miejsce z kolei w przypadku w OEKO-TEX Standard 1000).