Kiedy nadchodzi zima, czapki to pierwsze rzeczy, które wyciągamy z naszej szafy. Są tak uniwersalne, że nie tylko zapewniają ciepło, ale także dodają charakteru naszym codziennym stylizacjom. Odważając się na zimno w ciepłej czapce, możesz napotkać czapki z pomponami noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Każdy szanujący się producent czapek po prostu musi mieć takie czapki zimowe w swojej ofercie. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, do czego służą te puszyste kuleczki i dlaczego czapki je mają?

Czym są pompony w czapkach zimowych?

To wie chyba każde dziecko! Na wypadek, gdyby jednak nie – wyjaśniamy. Pompony to zabawne kuleczki, wykonane np. z pluszu, przyczepiane do czubka czapek zimowych.

Czapki mają pompony głównie ze względów dekoracyjnych, ponieważ te puszyste kuleczki sprawiają, że czapki wyglądają lepiej. W USA, w czasach Wielkiego Kryzysu dodanie pompona do czapki było tanim sposobem na udekorowanie garderoby. W Skandynawii pompony są inspirowane mitami o bogu wikingów Freyra. Spekulując, pompon służył do ukrycia wykończenia kapelusza. Wikingowie używali techniki tworzenia tkanin zwanej Nålebinding, która była starsza niż dziewiarstwo i szydełkowanie. Metoda pozostawiłaby odsłonięte szwy, co prawdopodobnie wyjaśniało, dlaczego w tamtych czasach ludzie dodawali pompon do czapki.

Dziś niektórzy dodają pompony, aby ich czapki były bardziej uporządkowane i mocniejsze. Pompony nie są dla każdego, ale jeśli je kochasz, warto wiedzieć, dlaczego są na Twoich czapkach. Pod względem funkcjonalności nie pełnią one znaczącej roli w utrzymywaniu ciepła, ale dodają charakteru Twoim strojom.

Pompony są funkcjonalne

Pompony miały też walor funkcjonalny. Jeśli spojrzysz na czapkę noszoną przez Royal Ecossais w XVIII wieku we Francji, zauważysz szare nitki łączące panele czapki, które tworzą frędzel na górze czapki. Być może dzisiejsze czapki z pomponem zostały zainspirowane czapkami z pomponami francuskich żołnierzy służących pod Napoleonem? Kompanię, w której służył dany żołnierz, można było rozpoznać po kolorze pomponu:

  • zielony,
  • jasny niebieski,
  • pomarańczowy,
  • fioletowy.

Pułki szkockich Highland również nosiły pompony na masce Balmoral, co pokazuje, że pompony były używane nie tylko do nadawania czapkom lepszej struktury, ale były również w znacznym stopniu wykorzystywane w wojsku.

Pompony stały się modne

Doświadczone i zręczne dziewiarki dodają pompony, aby nadać swoim ręcznie robionym czapkom więcej charakteru, a nie tylko po to, by ukryć niedoskonałości. Historia pokazała, że ​​pompony istnieją od setek lat, ponieważ średniowieczni ludzie nosili pompony na swoich ubraniach.

Dlaczego średniowieczni ludzie mieliby nosić pompony na swoich ubraniach?

Być może pompony były używane, aby ich ubrania wyglądały bardziej atrakcyjnie, a może używali pomponów do ukrycia szczegółów konstrukcyjnych, aby ich ubrania wyglądały bardziej gładko. Jak wspomnieliśmy, w czasach Wielkiego Kryzysu ludzie ozdabiali swoje ubrania pomponami, ponieważ był to tani sposób na upiększenie strojów.

Potem, w połowie lat 60 – tych, pompony stały się coraz bardziej popularne dzięki Michaelowi Nesmithowi z zespołu „The Monkees”, który słynął z noszenia czapki z pomponem, a nawet uczestniczył w przesłuchaniu w tej czapce. To niesamowite, jak celebryta wywarł tak znaczący wpływ na przedmiot, było nie było, w dużej mierze użytkowy.

Podsumowanie – pompony są ładne, niekiedy funkcjonalne i po prostu fajne

Jak widzimy, pompony w czapkach stosowano już dawno. Źródła ich inspiracji biorą się z mitologii czy popkultury. Miały one w przeszłości rozmaite funkcje. Od estetycznych aż po oznaczanie stopnia wojskowego. Dzisiejsze czapki mają pompony głównie ze względów dekoracyjnych. Mogą nadać naszym czapkom charakteru i uzupełnić nasze stylizacje. Pompony są też fajnym patentem dla początkujących dziewiarzy.