Akryl to włókno syntetyczne, powstałe z polimerów będących pochodną produkcji naftowej. Polimery powstają w kilku procesach, w których powstają długie, przypominające nitki pasma, a następnie przekształcane w krótkie, kontrolowane długości, przypominające włosie wełniane, i ostatecznie „wkręcane” w znaną nam przędzę.

Choć wobec akrylu także stosuje się określenie „przędzenie”, w przeciwieństwie do przędz z włókien naturalnych, takich jak bawełna, wełna, kaszmir i jedwab, kolekcje akrylowe nie są tradycyjnie przędzone, lecz skręcane w długie odcinki akrylowej nici, z której składa się przędza.

Przędze akrylowe zostały po raz pierwszy opracowane w latach 40 – tych XX wieku przez firmę Dupont i były produkowane w dużych ilościach niecałą dekadę później.

Być może nawet nie wiesz, że nosisz akryl – to dość popularny materiał, który stosuje chociażby niejeden producent damskich czapek i szalików zimowych. Jest tak dlatego, że stosowanie przędzy akrylowej ma swoje niewątpliwe zalety. Oto najważniejsze.

Bogactwo kolorów

Ponieważ przędza akrylowa jest włóknem sztucznym, można ją łatwo wytwarzać zgodnie z różnymi specyfikacjami. W kwestii koloru daje to praktycznie nieograniczone możliwości. Dzięki nowoczesnej technologii akryle mają trwały kolor i nie są podatne na spłukanie. Jeśli nie możesz znaleźć w sklepie konkretnego koloru, którego szukasz, możesz nawet spróbować sam go farbować. W niektórych przypadkach wystarczy zwykły barwnik spożywczy i kuchenka mikrofalowa.

Akryl jest tani

Przędza akrylowa jest dość łatwo produkowana masowo w dużych ilościach, więc generalnie jest to jedna z najtańszych przędz do kupienia. To między innymi dlatego akryl jest tak często używany w produkcji odzieży, szalików, kominów i czapek zimowych. Jest znacznie tańszy niż kaszmir czy wełna alpaki. A jeśli chodzi Ci po głowie zacząć robić na drutach, włóczka akrylowa jest dobra na początek. Jest tańsza niż inne włóczki, a zatem idealna do wykonywania prostych projektów.

Akryl łatwo się czyści

Jest znacznie mniej wrażliwy niż naturalna wełna lub kaszmir na detergent i ciepłą wodę, co oznacza, że ​​może wytrzymać zwykły program w pralce bez kurczenia się lub pogarszania swoich właściwości.

W związku z tym doskonale nadaje się do przedmiotów wymagających łatwego czyszczenia, takich jak swetry, podszewki, rękawiczki, meble i koce. Szczególnie dobrze sprawdza się przy odzieży dziecięcej, która wymaga ciągłego prania.

Przędza akrylowa to materiał trwały

Włókna akrylowe są bardzo trwałe, dzięki czemu doskonale nadają się do wszelkich projektów wymagających trwałej przędzy. Jako produkt na bazie ropy naftowej, jego degradacja zajmuje wiele lat. Nie zniszczą jej ćmy ani mole, ani nie zagnieżdżą się w nim ich larwy. Czapki z przędzy akrylowej spokojnie możesz przechowywać w cieplejsze dni w szafie bez obaw o jej zniszczenie.

Pomaga zachować ciepło - termoregulacja

Przędza akrylowa jest ciepła. Może nie daje takiego ciepła, jak te z alpaki lub owczej wełny, ale nadal zapewnia przytulność w mroźne zimowe dni. Bardzo często służy jako materiał na czapki zimowe i kominy dziecięce, które są wygodne, lekkie, tanie i trwałe.

Lekkość akrylu sprawia, że nosi się go z przyjemnością

Robisz na drutach duży koc lub narzutę, ale chcesz, żeby były lekkie? Akryl jest tu dobrym rozwiązaniem. Polimery syntetyczne, z których wykonana jest przędza, mają mniejszą gęstość niż włókna naturalne. W ten sposób, powstałe z nich wyroby są w praktyce o wiele lżejsze od swoich wełnianych czy bawełnianych odpowiedników.

Akryl jest przyjazny dla alergików

Włókna syntetyczne, z których wykonana jest przędza akrylowa, są idealne dla osób uczulonych na lanolinę (powszechną w wełnie) lub wrażliwych na łuszczenie się włókien wełnianych.

Podsumowanie

Akrylowa przędza dziewiarska jest lekka, miękka i tania – a najnowocześniejsze przędze czasami nawet mylone są z wełną. Dostępnych jest wiele marek i jakości przędzy akrylowej. Dobór przędzy do produkcji przemysłowej odzieży czy tylko domowego robienia na drutach zawsze powinien być podyktowany potrzebami i preferencjami. Włókna akrylowe, jak widzisz, mają swoje pozytywy. Dotknij, poczuj, zgnij i pociągnij włóczkę, jeśli masz taką możliwość przy zakupie. Poczujesz w palcach różnicę.